Ile kosztuje agencja reklamowa?

Agencja reklamowa
Agencja reklamowa

W dzisiejszych czasach prawie wszystkie firmy, a także liczne inne instytucje i organizacje, reklamują się, prowadząc rozmaite działania o charakterze marketingowym. Największe firmy, z racji zasięgu kampanii reklamowych, korzystają z usług wyspecjalizowanych firm, zwanych agencjami reklamowymi. Agencje te działają w sposób profesjonalny, posiadają odpowiedni sprzęt, umiejętności i współpracowników, aby zapewnić najwyższy poziom reklam wszelkiego typu. Jak można się domyślić, wynajęcie agencji reklamowej kosztuje bardzo dużo. Jak można scharakteryzować te koszty?

Po pierwsze, należy zaznaczyć, że każda agencja reklamowa ma swój własny cennik, stąd też określenie dokładnych kosztów nie jest możliwe. Tym bardziej, że zależy to również od wielu innych szczegółów. Wszystkie te szczegóły, zebrane razem, dają pewien pogląd co do tego, ile może kosztować zatrudnienie agencji reklamowej. Warto te szczegóły krótko omówić.

Pierwszym z nich jest wspomniany indywidualny cennik, który każda agencja reklamowa ustala. Cennik zależy od wielkości agencji, jej renomy na rynku, rodzaju klientów, rodzaju konkretnych działań, którymi się zajmuje, itd.

Poza indywidualnym cennikiem koszty zależą od długości współpracy pomiędzy agencją a klientem – inną firmą lub instytucją. Jak we wszystkich obszarach rynku, także i tutaj można dostać zniżki lub rabaty za długą współpracę.

Ważne jest oczywiście także to, jakie konkretnie działania podejmuje agencja reklamowa w ramach współpracy z danym klientem. Im działania te są bardziej wymagające pod względem wykorzystania sił i środków, tym ich cena będzie wyższa. Na obniżenie ceny może wpłynąć, jak wspomniano, długość współpracy, a także połączenie kilku rodzajów działań w ramach jednej kampanii reklamowej. Wówczas mamy do czynienia z pewnego rodzaju „zakupem hurtowym”.

Niezależnie od wszystkich wymienionych szczegółów i zmiennych, należy podkreślić, że wynajęcie agencji reklamowej wiąże się z tak dużymi kosztami, że trzeba być pewnym powodzenia danej kampanii reklamowej. Tym bardziej, że poza samym kosztem zatrudnienia agencji klient opłaca wszystkie inne opłaty, które w ramach kampanii trzeba ponieść.