Baloniki reklamowe – jak wykorzystać hel używany do ich napełniania?

Baloniki reklamowe
Baloniki reklamowe

Balony są gadżetami, które spotkać można na różnego rodzaju wydarzeniach takich, jak targi, konferencje, koncerty czy pikniki. Produkty tego typu różnić mogą się od siebie między innymi wielkością. Najczęściej spotkać można się z balonikami, których średnica waha się od 9 do 12 cali. Takie produkty przybierać mogą rozmaite kształty. Na rynku dostępne są balony w formie postaci z popularnych bajek, zwierząt, liter, cyfr, serca czy gwiazdki. Do ich wypełnienia wykorzystuje się między innymi hel, który sprawia, że unoszą się one w powietrzu. Jakie są jego pozostałe zastosowania?Baloniki reklamowe to nie jedyne zastosowanie helu. Z powodzeniem wykorzystuje się go również w przemyśle oraz medycynie. Jednym z jego zastosować jest chłodzenie nadprzewodników. W postaci ciekłej hel stosuje się wszędzie tam, gdzie istnieje zapotrzebowanie na ekstremalnie niskie temperatura. Właściwość ta to zasługa niskiej temperatury wrzenia, która w tym przypadku wynosi -268,93 stopnie Celsjusza. Hel jest także wykorzystywany do napełniania statków powietrznych takich, jak sterowce.

Hel wypełnia nie tylko baloniki reklamowe. Równie często wykorzystuje się go w nurkowaniu głębinowym oraz medycynie. To drugie związane jest z niską rozpuszczalnością helu w osoczu krwi. Hel jest dostępny w wersjach różniących się od siebie poziomem oczyszczenia. Mianem helu technicznego określa się hel 4.0 oraz 4,6. Im parametr ten jest wyższy, tym gaz ten posiada wyższą czystość. Hel stosować można w postaci jednorodnej lub w formie mieszanki. W zastosowaniach technicznych i przemysłowych jest on używany przeważnie w nierozrzedzonej, czystej postaci, a w medycynie – w formie mieszanek z tlenem i azotem.

Pisząc o zagadnieniu, jakim są Baloniki reklamowe wypełnione helem, nie sposób wspomnieć o charakterystycznym, piskliwym głosem z jakim mamy do czynienia po wzięciu kilku wdechów wypełniającego ich helu. Jest to zasługa fizycznych właściwości tego gazu. Chodzi tutaj o prędkość rozchodzenia się dźwięku w helu, która w bezpośredni sposób związana jest z jego gęstością oraz ciężarem.